İSTANBUL ÖZÜRLÜLER MERKEZİ HİZMETLERİ

e-Posta Yazdır PDF

İstanbul'da yaşayan özürlülere sunulan aşağıdaki hizmetler hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşırmısınız?


1- ÇAĞRI MERKEZİ (ALO 153-3) :

ALO İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çağrı merkezi olarak çalışan ALO 153’ü arayan herkes 3’ü tuşladıktan sonra özürlülerle ilgili servislere ulaşabilir ve ilk bilgileri bu şekilde de alabilirler.
 

2- ULAŞIM HİZMETLERİ:

ALO 153–3 Özürlü ve Yaşlı Servisi’ni hayata geçiren İSÖM, yaşamını İstanbul’da sürdüren ve toplu taşıma araçlarını kullanamayan özürlü ve kimsesiz yaşlılara ücretsiz ulaşım hizmeti veriyor. Özürlülerin sosyal hayata katılımını sağlamak, özürlü yakınlarının çalışma hayatını kolaylaştırmak, yakını olmayan veya yakını olduğu halde kendisi ile ilgilenecek durumda olmayan özürlülerin güven içinde sokağa çıkmalarını ve ihtiyaçlarını rahatça temin etmelerini sağlayarak sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları amacıyla hizmete sunulan bu servisten yararlanmak isteyenler öncelikle 153 – 3 numaralı çağrı merkezine başvuruda bulunmalıdır. Bu servis sayesinde günde ortalama 250 kişi evlerinden alınarak istedikleri yere ulaştırılmakta, aynı araçlarla tekrar evlerine bırakılmaktadır.

Bu hizmetten faydalanma kriterleri; İstanbul da yaşıyor olmak, toplu taşıma araçları olan otobüsleri ve minibüsleri kullanamayacak derecede özürlü (heyet raporlu kas hastası, omurilik felçlileri, ortopedik ve zihinsel özürlüler) veya yaşlı olmak, özürlülerde 24 ayını doldurmuş, yaşlılar da ise 65 yaşından büyük olmak ve bakıma muhtaç olmaktır. Bu hizmetten ayrıca sivil toplum örgütlerinin eğitim amaçlı organizasyonlarına katılan özürlü üyeleri de faydalanabilir. Müdürlüğümüzün Otomasyon Programına kayıtlı olan Özürlü bireyler Program tarafından kendilerine verilen aylık kontör karşılığında diledikleri yerlere diledikleri zamanda gidebilmektedirler.

Nerelere hizmet verilmektedir?
Eğitim
Kamu Kurum ve Kuruluşları ( hastane, banka, belediye, kaymakamlık vs.)
Alışveriş
Cenaze
Gezi amaçlı yerler  ( park, düğün,  spor, sinema, tiyatro vs)
ÖSS ve Açık Öğretim Sınavlarına ulaşım

 

3- ÖZÜRLÜLERE YÖNELİK KUAFÖRLÜK HİZMETİ

Özürlülerin hayatlarını kolaylaştırmak için her zaman yeni projeleri hayata geçiren İSÖM, bu çalışmalar kapsamında evinden çıkamayan özürlülere ücretsiz kuaförlük hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen özürlüler en yakın merkezimize bu taleplerini ileterek kayıt yaptırıyorlar. Kayıtları alınan özürlüye belirlenen gün ve saatte kuaför yönlendirilmekte ve özürlünün saç ve sakal kesimi yapılmaktadır.

 

4-SAĞLIK DESTEK HİZMETLERİ

1- Fizyoterapi ve Sporla Rehabilitasyon Hizmetleri

Tıbbi rehabilitasyon etiği çerçevesinde özürlülerin fiziksel kapasitelerini geliştirerek günlük yaşam aktivitelerinde maksimum bağımsızlığa ulaşmalarını sağlamak, eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle de toplum rehabilitasyonuna katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yürütülür. Bu amaç doğrultusunda; fizik tedaviye ihtiyacı olan özürlülerin değerlendirmesi yapılır, ev egzersiz programı hazırlanır, kurum içi ve dışı yönlendirmeler yapılır, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilir.

* Sporla Rehabilitasyon: Kişinin bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine yardımcı olan spor faaliyetleriyle özürlülerin sağlıklarını koruma ve güçlendirme amaçlanır. Özgüven ve yaşama sevinçlerinin artması ve takım sporlarıyla iletişim becerileri kazanmaları sağlanır. Özürlü bireylerin gerilimden arınması ve rahatlama yaşaması sağlanarak uyum ve davranış bozuklukları gösteren bireylerin tedavisine destek olunur. Özürlülere kendilerine en yakın merkezlerde ücretsiz spor yapma imkânı sağlanmakta ve bu amaçla talebe göre yüzme, futbol, basketbol vb. dallarda eğitimler düzenlenir.

* Hippoterapi: Tıp dünyasında "Hippoterapi" adı verilen at üstünde terapi, özürlü çocukların kişisel gelişimine katkıda bulunan bir yöntemdir. Atın çok boyutlu hareketlerini kullanarak, özürlü çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olan tamamlayıcı bir tedavi yöntemi uygulanarak özürlü çocukların gelişimine katkıda bulunulmaktadır.

* Hidroterapi: Suyun sağladığı avantajlardan faydalanılarak ortopedik veya zihinsel özürlülere su içinde egzersiz yaptırılarak kişilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerine destek olunur. Ayrıca Müdürlükte bulunan Sporla Rehabilitasyon Birimi tarafından değerlendirilmesi yapılan ortopedik ve zihinsel özürlülerin çeşitli İ.B.B. spor salonlarına yönlendirilmesi yapılmaktadır. Bu havuzlarda Yüzme Antrenörlerince ücretsiz yüzme dersleri verilmekte, hidroterapi ve Watsu terapisi yapılmaktadır.

İSÖM, özürlü bireylerin süregelen fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklarını giderebilmek ve onların daha hızlı daha sağlıklı bir şekilde sosyal yaşama katılabilmelerine vasıta olmak amacıyla Avrupa ve Amerika’da uygulanan su ile tedavi yöntemi olan Watsu’yu Türkiye’de bir ilk olarak özürlülerin hizmetine sunmaktadır.

2- Muayene Destek Hizmetleri

Hastanelerdeki yoğunluk ve bekleme süresinin uzun olması nedeniyle randevu almakta güçlük çekilmesi, özürlülerin hizmet alımını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, talebe göre açılan poliklinik hizmetlerimiz özürlülere daha hızlı muayene/görüşme imkânı tanımaktadır. Bu dönemde talep yoğunluğuna nedeniyle verilen muayene hizmetleri ağız ve diş sağlığı muayeneleri ve çocuk psikiyatrisi muayeneleridir.

* Ağız ve Diş Sağlığı: Hastanelerden yeterli ve zamanında ağız ve diş muayenesi hizmeti alamayan özürlüler Ağız ve Diş Sağlığı polikliniklerine götürülerek muayeneleri ve acil diş tedavileri, alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. “Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri” kapsamında ayrıca özürlü çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimleri de verilir.

* Psikiyatri: Hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle çocuk psikiyatrisi alanında muayene olamayan çocuklara muayene desteği verilir.

3- Medikal Malzeme Desteği

Özürlülerin bağımsız yaşam becerilerini arttırmak amacıyla sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi özürlülere ücretsiz medikal yardım yapılmaktadır. Özürlüler Müdürlüğü’nde; ortez – protez, beyaz baston, ses kayıt cihazı, tekerlekli sandalye, akülü araba, koltuk değneği, işitme cihazı, hasta altı bezi dağıtımı yapılmaktadır.

4- Ortez-Protez Atölyesi

Özürlülerin gerek fiyat yüksekliği ve gerekse kaliteli üretim yetersizliği nedeniyle büyük ölçüde sorun yaşadıkları ortez ve protez gereksinimleri konusunda, uluslararası standartlarda üretim yapan “Ortez-Protez Atölyesi” kurulmuştur. Bu ünitede özürlülerin ihtiyaç duydukları ortez ve protezleri yapılmaktadır.

 

5-HALKLA İLİŞKİLER SERVİSİ

Halkla ilişkiler Servisi’nde bilgilendirme, yönlendirme ve danışmanlık hizmetleriyle birlikte özürlü kaydı da yapılmaktadır. Özürlüler, özür grubu, yaş, cinsiyet vb. kategorilerin bulunduğu bir programa kaydedilmekte, böylece İstanbul’a ait bir özürlüler veritabanı oluşturulmaktadır. Tüm özürlüler, özürlü yakınları, kurumlar ve vatandaşlar telefonla veya müdürlük merkezine gelerek faydalanabilmekte, taleplerine bağlı olarak kurum bünyesinde ya da kurum dışındaki ilgili birimlere yönlendirilmektedir.

İSÖM’e KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. Özürlü sağlık Kurulu Raporu,
2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.

 

6-PSİKO-SOSYAL SERVİS HİZMETLERİ

Psiko-Sosyal Servis özürlü ve yakınlarının ilk olarak başvurabilecekleri servistir. Bilgilendirme, danışmanlık, kurum içi ve dışı departmanlara yönlendirme ve bu yönlendirmelerin takibi bütüncül bir sosyal hizmet sisteminin gerektirdiği şekilde bu serviste gerçekleştirilir. Psiko-Sosyal Servis hizmetleri şu başlıklar altında verilmektedir:

1- Sosyal Destek Hizmetleri

Sosyal Servisler özürlüler ve yakınlarının özürlülük ile ilgili olarak ilk elden en doğru bilgiyi alabilecekleri servislerdir. Bu serviste meslek elemanı olarak çalışan, özürlülük alanında deneyimli Sosyologlar tarafından özürlülükle ilgili bilgilendirme, yönlendirme ve danışmanlık hizmetleri verilir. Özürlülerin sosyal hayata aktif katılımlarını ve potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayacak sosyal ve mesleki rehabilitasyon çalışmaları yapılır. Özürlü kişinin ihtiyaç duyduğu desteğin türüne göre yardımcı olabilecek kurumlar araştırılır ve destek süreci planlanır. Özürlülerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için aile üyeleri ve ebeveynlerin spesifik alanlarda eğitimi sağlanır. Özürlü kişinin yaşam boyu desteklenmesi için aile dayanışmasını güçlendirecek ve sosyal çevre dinamiklerini aktifleştirecek çalışmalar yapılır. Özürlülerin toplum içinde hareketliliğini sağlayacak sosyal aktiviteler düzenlenir.

Sosyal aktiviteler, özürlülerin aracıdır. Bu amaca yönelik olarak düzenlediğimiz sosyal aktiviteler şu başlıklarda toplanmaktadır ve ailelerinin toplumdan soyutlanmadan toplumsal hayata katılmalarına sağlayan bir sosyal rehabilitasyon.

* Gezi ve Eğlence Programları: Özürlülere ve ailelerine yönelik olarak, yıl boyunca tarihi ve turistik mekânlara gezi programları düzenlenmektedir. Bu program sayesinde özürlüler daha önce görme fırsatı yakalayamadıkları tarihi ve turistik yerleri yakından inceleme imkanı bulmaktadırlar.

* Kültür-Sanat Festivalleri: Düzenlenen kültür-sanat festivalleri kapsamında el sanatları ve resim sergileri, halk oyunları yarışmaları, koro ve tiyatro gibi faaliyetler düzenlenmektedir.

* Spor Etkinlikleri: Özürlüler Müdürlüğü, her yıl geleneksel olarak görme, işitme ve ortopedik özürlülere yönelik futbol turnuvaları, yüzme yarışmaları düzenlemektedir. Ayrıca; görme özürlüler için satranç, işitme özürlüler için bowling, ortopedik özürlüler için tekerlekli sandalye basketbol vb. etkinlikler düzenlenmektedir.

2- Psikolojik destek hizmetleri

Psikolojik destek hizmetlerinde, özürlü ve ailesinin toplumsal hayata katılımını arttırma, yaşadıkları bireysel ve çevresel sorunlarla başa çıkma becerileri kazandırma amaçlanmaktadır. Özürlü bireylerin eğitsel, mesleki, duygusal ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülür. Gerektiğinde aile üyelerinin psikolojik yönden güçlendirilmesi sağlanır. Bu doğrultuda verilen hizmetler şunlardır:

* Bireysel ve Grupla Psikolojik Danışmanlık: Bireysel ve grupla psikolojik danışmanlık çalışmalarıyla, özürlü birey ve ailelerinin yaşadıkları ruhsal sorunların çözümüne destek sağlanmaktadır.

* Aile eğitim ve Seminer Çalışmaları: Ailelere yönelik olarak, çocuklarına doğru ve sağlıklı bir yaklaşım geliştirmelerini, özürlülük konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla eğitim programları ve seminerler düzenlenmektedir.

* Konuşma Terapisi: ÖAğız ve dil kaslarındaki gelişim bozukluğu olan, gecikmiş konuşma gibi durumlarında çalışmalar yapılmaktadır.

* Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı: Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı, 0–6 yaş arası gelişimsel geriliği olan çocukların ailelerine yönelik olarak hazırlanmış bir erken eğitim programıdır.. Proje, üniversitelerle işbirliği halinde yürütülmektedir. 0–4 yaş arasında normal gelişim sürecinde edinilen becerileri kapsayan programın temel hedefi, aileye programı öğretmek ve aileyi erken eğitim sürecinde olan çocuğu ile çalışmada etkin kılabilmektir.

Bu Program Nasıl Uygulanıyor?

Ev ve kurum merkezli olmak üzere yapılan uygulamalarda aile, evlerindeki ya da birimlerimizdeki eğitimlere katılarak çocuklarının eğitimlerini destekler duruma gelirler.

 

7-EĞİTİM HİZMETLERİ

1- Zihinsel Özürlüler Eğitim ve Beceri Kazandırma Merkezleri:

Bu merkezlerde zihinsel özürlülerin öz bakım becerileri, sosyal beceriler mesleki eğitim ve sanat eğitimleri ve el becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim verilmektedir. Aileleri ve kendileri açısından büyük bir fırsat olan bu imkanla, herhangi bir eğitim alma olanağı bulunmayan, 17-35 yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda olan, hafif veya orta düzeyde zihinsel özürlülere; spor, el sanatları (boncuk ve takı tasarım, makrome ve süsleme, ebru, ahşap), okuma-yazma, resim, müzik, bahçıvanlık, halkoyunları, temizlik ve ev ekonomisi eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler 10 kişilik sınıflarda özürlü bireyin spesifik eğitim ihtiyacına göre planlanmaktadır.

2- Karma Eğitim Hizmetleri:

Zihinsel özürlüler için düzenlenen eğitim çalışmaları dışında merkezlerimizde ayrıca diğer özürlülerin yararlanabileceği eğitim grupları da oluşturulmaktadır. Bu çalışmalarla özür durumu nedeniyle örgün eğitimden yeterince yararlanamayan bireylere destek eğitimleri verilir. Bireylerin özür durumu, vasıf ve yetenekleri göz önüne alınarak düzenlenen kurslarda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki sertifikalar alması sağlanır. Ayrıca sosyal rehabilitasyon amacıyla kültürel ve sanatsal yetenekleri destekleyen eğitim grupları oluşturulur.

3- Türk İşaret Dili Eğitimleri:

İşitme özürlü insanlarla sağlıklı iletişim kurulması amacıyla 16. yüzyılda dünyanın en gelişmiş görsel dili olan Türk İşaret Dili Projesi’ni hayata geçiren Özürlüler Müdürlüğü’nün en büyük amacı bu dilin eğitim sistemi içerisinde yer almasını sağlamaktır. Bu amaçla işitme özürlü birisiyle iletişim kurmak isteyen herkese Türk İşaret Dili kursları ücretsiz olarak verilmeye başlanmıştır. Hafta içi ve hafta sonu Türk İşaret Dili Stüdyosu’nda gerçekleşen eğitimlerde bu dilin en kısa zamanda öğretilmesi amaçlanmaktadır.

4- Yaz Okulu Hizmetleri:

Örgün eğitime devam etmelerine rağmen çeşitli nedenlerle yeterli eğitim desteği alamamış olan 8-13 yaş arası çocuklar ve gençlere destek eğitimleri verilir. Bu yaş aralığında ki özürlülerin örgün eğitim kurumlarında aktif katılımcı bireyler olması amacıyla sosyal rehabilitasyonlarını destekleyecek kültürel çalışmalar yapılır.

 

8-YASAL HAKLAR DANIŞMANLIĞI

Özürlü ve özürlü yakınlarının yasal hakları hakkında bilgilendirmeler yapılır. Merkezlerde yer alan Psiko-Sosyal Servislerde görevli Sosyologlar tarafından yapılan ilk bilgilendirmeler sonrasında gerektiğinde Yasal Haklar Danışmanlığı Biriminde görevli avukatlar tarafından spesifik konularda ayrıntılı hukuki danışmanlık yapılır. Bu servislere başvuranlar; özürlü raporu çıkarılması, özürlü maaşı, bakım hizmetleri, özel eğitim, istihdama ilişin haklar, emeklilik, özürlü aracı alımı, Özürlü Kimlik Kartı, Beyazkart ve refakatçi kartlarının alımı vb. konularda bilgi desteği alırlar.

Ayrıca İstanbul’un farklı yerlerinde düzenlenen ‘Özürlülerin Yasal Hakları’ seminerleriyle toplu bilgilendirmeler yapılır.

 

9-ÖZÜRLÜLER YAZ KAMPI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Yaz Kampı, Yeşilköy Çiroz Mevkiinde 60 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur. Özürlü ve yakınlarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği 55 evin (içinde televizyon, klima, 24 saat sıcak-soğuk su,) yer aldığı kampa katılan özürlü ve özürlü yakınları 6 gün boyunca tatil imkânı buluyorlar. Kamp alanı içerisinde özürlü çocuklara uygun oyun alanı, internet kafe, voleybol, basketbol sahaları, masa tenisi, satranç alanları, süs havuzu, yürüyüş parkurları, çamaşırhane, 250 kişilik yemek ve etkinlik salonu, kamp ateşi ve müzik eğlence programları için mini amfi tiyatro alanı, şenlik vb. eğlence programlar için sahne ve sağlık ekibiyle hizmet veren bir revir bulunmaktadır. Bir yaz döneminde 5.280 özürlü ve yakınının faydalandığı kamptan hizmet alanlar düzenlenen sosyal ve kültürel faaliyetlerden faydalanabilmektedir.

 

10-ÖZÜRLÜLÜK ALANINDA EN GENİŞ KAYNAK; İSÖM KÜTÜPHANESİ

2000 yılında açılan İSÖM Kütüphanesi özürlülük alanında bilgi sahibi olmak isteyen herkese rehber olmaktadır. Özürlülerle ilgili yazılı, sesli ve görsel eserleri bünyesinde toplayarak 2000 yılında hizmete sunulmuştur. Müdürlük binamızda faaliyet gösteren kütüphane, özürlülerle ilgili güncel bilgileri araştırarak merkezde toplamak ve bu bilgileri merak eden herkesin hizmetine sunmaktadır.  Özürlülerle ilgili kitaplar, tezler, makaleler, görsel-işitsel materyaller ve süreli yayınları tek merkezde toplayarak araştırma yapmak isteyenlerin hizmetine sunan İSÖM Kütüphanesi’nde üniversite ve kamu kurumlarının özürlülere yönelik koleksiyon (derme) oluşturmasına yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

 

ALO 153

 

Ben engelliler ile ilgili tüm konularda bilgi sahibi olmalıyım. Bunu öncelikle kendim için, sonra sivil toplum kuruluşlarında yapmış olduğum yöneticilik görevlerimden dolayı ve tabi ki yazarlığımın da gereği olarak mutlak görüyorum.

Son günlerde birçok arkadaşımın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü koordinatörlüğünde sunulan hizmetlerinden biri olan ALO 153 ile ilgili soruları/sorunları ile karşılaşmaya başladım. Birçok arkadaşımın arayıp bilgi istemesinden veya serzenişlerinden dolayı bugünkü konumu (hiç kullanmamışta olsam) sizler için (gazetecilik damarım ağır bastı) araştırarak ALO 153’e ayırmak istedim.

Birkaç yıl önce çok güzel başlamıştı bu uygulama. Nasılda mutlu olmuştu engelli arkadaşlarım. Otomobilimin olmadığı dönemlerde olsa idi böylesine güzel bir uygulama nasılda işime yarardı. Ne çok sıkıntılar yaşamıştım ama nihayet ben bu sorunu aşmışta olsam aşamayan engelli arkadaşlarım için çok sevindim.

Toplu taşıma araçlarını kullanamayacak olanlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğünün servisleri hizmet veriyor. İstedikleri yere götürüp getiriyorlar engelli kişileri. Akülü sandalyeyi bilenler bilir ne kadar ağır olduğunu, bu yüzden engelli için uygun otobüs olmadığı sürece, sandalyeyi kaldırmak (en basiti kaldırıma bile çıkartmak) mümkün olmaz, bundan dolayı da taksiye de binilemez. Ama bu servislerin tekerlekli sandalye ile binilecek özel bir aparatı vardır, böylece hiçbir sıkıntı yaşamadan engelli kişi ulaşım aracını kullanmış olur.

ALO İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çağrı merkezi olarak çalışan ALO 153’ü arayan herkes 3’ü tuşladıktan sonra özürlülerle ilgili servislere ulaşabiliyor ve ilk bilgileri bu şekilde de alabiliyor.

Servis hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle size en yakın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüklerinden birine, nüfus cüzdanı ve raporla başvurup, kayıt yaptırmak gerekiyor. Sonra her ayın 1.’de hesabınıza 100 kontür yükleniyor ve siz kontürleriniz bitene kadar kullanabiliyorsunuz. Örneğin Sağlık hizmeti almak için veya Kamu kuruluşlarından birine gitmek için gidiş dönüş kullanılan kontür miktarı 20 kontür.

Şunu da özellikle belirtmek istiyorum ki! Sağlık hizmetlerinden ve kamu kuruluşlarına giderken faydalanılan kontür miktarı düşük diğerlerinde iki kat daha yüksek oluyor. Yani gezi-eğlence amaçlı bu servisi kullanmak istenirse gidiş-dönüş 40 kontür oluyor. Kontürler sistem tarafından düşüyor. Yani siz 153’ü arayıp gideceğiniz yeri söylüyorsunuz ve karşılığındaki kontürünüzü sistem düşüyor. Kontürlerinizi bir ay dolmadan bitirecek olursanız, ayın bitmesini ve diğer ayın başını beklemek durumunda kalıyorsunuz.

Bu arada 153’ü mesai saatleri yani 08:00-17:00 arası ve yalnızca Haftaiçi kullanabileceğinizi de belirtmek istiyorum. Yani Haftasonu bir yere gidecek olursanız bu servisi kullanamıyorsunuz. Ayrıca birkaç gün hatta bir hafta önceden gideceğiniz yeri belirleyip ALO 153’e bilgi vermelisiniz.

Şu anda işleyen sistem böyle fakat ilk başlarda böyle değildi. En başlarda servisten sınırsız faydalanmış olan engelli arkadaşlarımın şimdi nasıl bir sıkıntı içinde olduklarını siz tahmin edin?

Birçok etkinlik hafta sonları yapılıyor, en basiti dışarıdan okullarını okuyan engelli arkadaşlarımın gitmek zorunda kalacakları sınavları da hafta sonları yapılıyor. Bu durumda engelli kişi ne yapsın? Evinden dışarıya çıkmak istiyor ama bu nasıl mümkün olacak? Bu servis sayesinde refakatçiye bile ihtiyaç hissetmeden gezebilmenin, gideceği yere gidebilmeyi (özgürlüğü) tatmış engelli vatandaşlar şimdi ne yapacak? Alışmışlardı oysa evlerinden çıkmamaya, ömürlerini bu dört duvar arasında geçirmeye ama bir fırsat verilmişti onlara, dışarı çıkıp insanların arasına karışacak bir fırsat!...

Bu yazımı birçoğunuzun yakinen tanıdığı sevgili Binnur arkadaşımın güzel bir sözü ile bitirmek istiyorum. Bence konuyu bu özetliyor “Yeni bir şampuan çıkar, reklamı yapılana kadar iyidir ve ucuzdur gerçekten de kalitelidir, sonra reklamı yapılır ve kalite düşer, fiyat artar” bilmem anlatabildim mi?